Dolny Śląsk
Tutaj będą prezentowane miasta Dolnego Śląska.
Wrocław – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, siedziba władz województwa dolnośląskiego i powiatu wrocławskiego. Położone w Europie Środkowej na Nizinie Śląskiej, w Pradolinie Wrocławskiej, nad rzeką Odrą i czterema jej dopływami. Jest historyczną stolicą Śląska oraz Dolnego Śląska.
We Wrocławiu mimo zniszczeń wojennych (70% budynków) zachowało się wiele budowli bądź w stanie pierwotnym, bądź odrestaurowanych czy odbudowanych po wojnie.
Polanica-Zdrój – miasto i gmina uzdrowiskowa w województwie dolnośląskim, w powiecie kłodzkim. Położona jest w dolinie Bystrzycy Dusznickiej u podnóża masywu Piekielnej Góry (południowo-wschodni kraniec Gór Stołowych), a południowa część miasta (dzielnica Sokołówka) na zboczach Gór Bystrzyckich w pobliżu Kamiennej Góry.
Według rejestru Narodowego Instytutu Dziedzictwa na listę zabytków wpisane są obiekty:
miasto, historyczny układ urbanistyczny, z XIV-XX w.
kościół par. pw. Wniebowzięcia NMP, wybudowany w 1910 w stylu neobarokowym. Stoi obok dawnego dworu jezuickiego. Powstał na miejscu dawnej drewnianej kaplicy z XVII w. Jest świątynią jednonawową, z jedną wieżą i bogato dekorowanymi elewacjami
kaplica pomocnicza pw. św. Antoniego, Wielisław Nowy, z XVIII w.
park Zdrojowy, z 1906
teatr zdrojowy – z 1925, połączony z budynkiem pijalni, sala mieści 700 osób, ul. Parkowa 2
dom zdrojowy – pijalnia wód mineralnych, z 1911, w stylu secesyjno-klasycystycznym z halą spacerową, ul. Parkowa 4
inne zabytki:
dawny dwór jezuitów – wzniesiony w latach 1706-1707, wielokrotnie przebudowywany, obecnie siedziba zakładu wychowawczego ss. józefitek
dworzec kolejowy – murowany, z 1890
zespół uzdrowiskowy: sanatorium Wielka Pieniawa – dawny dom zdrojowy, powstały w 1906 jako luksusowy obiekt o 130 pokojach, o bryle charakterystycznej dla obiektów kurortowych z początku XX w.
stary dom zdrojowy – zbudowany w 1892
szpital kardiologiczny – z początku XX w., przy ul. Zdrojowej.
szpital gastrologiczny – z lat 1914-1920, przy ul. Konopnickiej.
sanatorium dziecięce Leśny Domek – z 1910, przy ul. Piastowskiej.